Youtube Sosyal Medya Platformunun Önemi

Youtube sosyal medya platformu günümüzde oldukça popüler platformlardan biri olmuştur. Hemen hemen her insanın sıklıkla kullandığı platformlardandır. Kişiler kadar firmalarda Youtube platformunu tercih etmektedir. Arama motorlarında Google' dan sonra ikinci sırada Youtube aranmaktadır. Bu da youtube sosyal medya platformunun önemi konusunda bilgi vermektedir.

Google' dan Sonra İkinci Sırada Youtube

Arama motorlarında en çok arananlar listesinde Google' dan sonra Youtube gelmektedir. Araştırmalara göre Youtube aktif bir şekilde kullanan kişi sayısının 30 milyon civarında olduğu ve %96'lık bir oran ile genellikle 18 - 24 yaşları arasındaki gençleri kapsadığı belirlenmiştir. Bu yüzdelik kısımda yer alan kişiler genel olarak TV izlemeyi tercih etmemektedirler. Bu vesile ile firmalar da bu genç kitleyi yakalamak için Youtube platformunu tercih etmektedir.

E-Ticaret Sektöründe Youtube Önemi

Youtube içerikleri 3-ticaret sektöründe de oldukça önemlidir. Firmalar TV' ye reklam verdiği gibi Youtube platformuna da reklam vermektedir. TV izlemeyen kitleye Youtube platformunda hitap etmektedir. Bu konuda e-ticaret firmaları daha çok avantajlıdır. Video içeriklere ürün linkleri ve tanıtımları eklenerek kolayca reklam yapılabilmektedir. Youtube kullanan kişiler bu ürünü görüp satın alabilmektedir.

Firmalar Açısından Youtube İçeriklerinin Önemi

Firmalar açısından, Youtube platformunda içerik oluşturmak şu gibi avantajları sağlamaktadır;

  • TV sektöründe ulaşamadığı genç kitleye ulaşabilme imkanı,
  • Youtube platformunun yüksek etkileşim oranlarına sahip olması,
  • Müşterilerin ürünleri satın almadan önce kolay bir şekilde inceleyebilme fırsatına sahip olması,
  • Youtube içeriklerine link ekleyerek satış yönlendirmesi yapabilme.

Youtube Satış Yönlendirme Yapma

Firmalar Youtube platformunda içerikler oluşturarak ve bu içeriklere link koyarak satış yönlendirme yapabilmektedir. Bu firma satışları için oldukça önemli bir yere sahiptir. Diğer platformlardan erişemediği kitleye burada erişebilmektedir. Bu da firma satışlarında olumlu etkiler yaratmaktadır.

Ürün ile bilgiler Youtube platformuna yüklenen videoların açıklamasına ürün bilgileri eklenerek, müşterilerin ürün hakkında bilgi sahibi olması ve ürüne ulaşması sağlanabilmektedir. Ayrıca mevcut olan Youtube kanalları ile iletişim kurarak da ürünlerin tanıtımları gerçekleştirilebilmektedir. Youtube platformuna reklam da verilebilmektedir.