Takip Edilen Sayfayı Neden Keşfette Görürüz?

Instagram; sosyal paylaşım ağları arasından en çok tercih edileni ve video ile fotoğraf olacak şekilde birçok içeriğin paylaşılmasına olanak sunan bir platformdur. Her yaştan ve her kültürden kullanıcı olan, küresel olarak kullanıma açık olan ınstagram; yeni özelliklerde kullanıcıların farklı deneyimler yaşamasına ve daha farklı insanlar tarafından keşfedilerek içeriklerin duyurulmasına yardımcı özellikler de geliştirmiştir.

Bu özelliklerden bir tanesi de 'keşfet' özelliği olurken, keşfet üzerinde; farklı insanların en çok neleri beğendiği, en çok kaydetme alan içeriklerin neler olduğu, en çok diğer kullanıcılara gönderilen içeriklerin yer aldığı görülecektir. Keşfet kısmında görülmenin çok sayıda avantajı vardır ve bu avantajların bilinmesi de keşfet için önemlidir.

Takip Edilen Sayfaların Keşfet Kısmında Görülme Nedenleri Nelerdir?

Instagram kullanıcıları kendi takip ettikleri hesabın içeriklerini keşfet kısmında gördükleri zaman, takip edilen sayfayı neden keşfette görürüz? Merakına kapılabilirler. Bu durumun birden çok nedeni vardır.

Bu nedenler:

  • Takip edilen hesabın içeriği, kullanıcılar arasında mesaj olarak gönderilmiş olabilir.
  • İçeriğin beğeni olarak fazla insanın ilgisini çekmiş olması gerekir.
  • Gönderinin altına yorum olarak yapılan düşünce paylaşımları, ivme olarak hızla artmış olabilir.
  • Kaydetme kısmı sayesinde, içeriğin daha sonra izlenmek için kaydedilmiş olması sağlanabilir.
  • Paylaşılmış olan içeriğin altına fyp açıklaması yazılmış olabilir.

Tüm bu durumlar, takip edilen bir içeriğin keşfet kısmına düşmesine neden olacaktır.

Takip Edilen Sayfayı Keşfet Kısmında Görmek Nasıl Gerçekleşir?

Takip edilen bir sayfanın keşfet kısmında görülebilmesi için, bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekecektir. İlk olarak, sayfanın paylaşmış olduğu gönderinin viral olarak beğeni alması gerekir. Bu durumun anlamı; bir anda çok sayıda beğeni alma, önceki içeriklerden kat kat daha fazla beğeni sayısına ulaşmayı tanımlayan bir kavramdır.

Bir diğer durum, ınstagram platformu üzerinde olan açığın bulunması ve bunun kullanılmasına dayanarak keşfet kısmına düşülmesidir. Bunun için, paylaşılan içeriğin alt kısmına #fyp etiketinin koyulması gerekir. Ayrıca, kaydetme oranı fazla olan içerikler ve diğer kullanıcıların da görmesi için yollanan içerikler; keşfet kısmında yer edinmeye, diğer kullanıcılarda öneri olarak görünüm sağlanmasına neden olacaktır.

Takip Edilen Sayfanın Keşfet Kısmında Görünmesinin Faydaları Nelerdir?

Takip edilen bir sayfanın keşfet kısmında yer alması, en çok sayfa sahibi için fayda sağlayacaktır.

Bu faydalar ise şöyledir:

  • Daha fazla kullanıcı tarafından içeriklerin görüntülenmesi ve sayfanın daha çok inceleme alması
  • Gönderi içeriklerinin etkileşim almasından dolayı reklam verilerek kazanç sağlanması
  • Sayfa sahibinin tanınması ve içerik üretici olarak hayatına devam etmesi
  • Sayfanın kullanıcı kitlesinin artması ve bu kitleden dolayı, her içerik için belirli ücretlerin alınmaya başlanması
  • Sayfayı takip eden kişinin daha nitelikli gönderilere ulaşma imkanı yakalaması

Gibi avantajlar ve yararlı sonuçlar elde edilecektir.

Takip Edilen Sayfayı Keşfet Kısmında Görmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Instagram uygulaması nedeniyle sayfanın keşfet kısmında yer edinmesine ek olarak, yapılacak olan küçük detaylar sonucunda da keşfet kısmında yer edinim sağlanabilir. İlk olarak, sayfanın reklam vermesi halinde; ınstagram platformu tarafından birçok kitleye sayfanın gösterilmesi sağlanır. Bu durumda, reklam vermiş olan sayfanın belirlediği içerik; üst kısımda 'sponsorlu' yazacak şekilde ve normal olarak keşfet kısmında gezinirken görüntülenecektir.

Bu görüntülenme ücret karşılığında gerçekleştiği için, içeriğin niteliksiz olduğu düşünülebilir. Ancak bu kanıya, sayfa incelendikten sonra değerlendirme yapılarak varmak çok daha sağlıklı olacaktır. Çünkü keşfet kısmı; dünya genelinde ınstagram kullanıcılarının her birinde görünen ve global olarak erişimlerin sağlanabildiği bir alandır. Doğal olarak da reklam sayesinde daha yaygın hale gelinmesini sağlamak, sayfa kullanıcıları açısından mantıklı bulunan ve sıkça kullanılan bir yöntemdir.