Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal medya milenyum çağının en büyük eğlence sektörü diyebiliriz. Yaklaşık 3 milyarı aşkın kullanıcı sayısı ile neredeyse tüm dünya vatandaşlarının birbirleri ile kilometrelerce uzaktan iletişime geçtiği, vakit geçirdiği ve para kazandığı bir yer haline gelmiştir. Öyle ki sosyal medya yöneticiliği ve uzmanlığı bir meslek haline gelmiş ve de geleceğin umut vadeden iş dallarından biri olarak yerini almıştır. Peki ya sosyal medya yönetimi nasıl yapılmalıdır? Veya sosyal medya yöneticiliği nasıl olunur?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kullanıcıların uygulama hakkında bilgisi yapılan araştırmalara dayanarak neredeyse %20 seviyesinde olarak açıklandı. Bu durumun nedeni Instagram ve tiktok gibi popüler araçlara ulaşımda insanların genellikle teknik yöntemleri nasıl kullanacağını bilmemesidir. Bu durumun negatif yönü ise çoklu kitlelere ulaşamamak, etkileşim kurmada geride kalmak olarak açıklanabilir. Bunun üstesinden gelmek için belirli başlı uygulama hakkında kilit bilgilere sahip olmak lazımdır. İşte sosyal medya yönetimi de buraya devreye girerek aktif bir kullanıcı olmanızı sağlar. Böylece hem kazanç sağlayabilir hem de eğlence dünyasına katılarak renkli bir platform oluşturulabilir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

İlk olarak hitap edilecek kitle belirlenmelidir. Ardından planlanan işe göre renkli ve çekici bir profil oluşturmak gerekir. Örneğin ticari anlamda bir sayfa kurulmuş ise keşfete düşecek adımlar izlenmeli, trend olan ürünlerin takibini yaparak rutin ve sıradan bir profil değil farklı bir oluşum yaratılmalıdır.

Rakip Analizinin Etkisi

Yönetimin en önemli adımlarından biri de rakip profillerin analizinin yapılabilmesidir. Onların ne tür paylaşım yaptıklarını, hangi kitlelerin dikkatini çektiklerini ve önde gelen firma ya da kişilerin nasıl yollar izlediğini incelemek önemli bir noktadır.

Yorum, Beğeni ve Mesaj Yönetimi

Öte yandan yorumlar maalesef çok etkili bir silahtır. Kişilerin en çok dikkate aldığı diğer insanların yorumları olup profillerde olumsuz etki yaratan etkileşimi de kısıtlamakta, keşfete düşmeye engel olmaktadır. Atılan mesaj ve beğeniler de bu duruma destek olmaktadır. Esasen beğeniler çok daha etkili gibi görünse de son zamanlarda yapılan yorum sayısı profil engellemeye bile neden olduğu görülmüştür. Bu durumda beğeni, yorum ve mesajları filtreleme yolu ile kötü yorumları engelleyerek istenilen başarıya ulaşmaya bir adım daha yakınlaşmış olunur.