Instagramı Kim Kurdu? Algoritması Nasıldır?

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulaması olan instagram kullanıcılarının aklına belirli başlı soruları uyandırmıştır. Bu sorular şöyledir: ınstagramı kim kurdu? algotirması nasıldır? gibi sorulardır. Günümüzün en gözde en popüler uygulaması olan instagram kişilerin hayatlarını diğer kişilerle paylaşmasına olanak sunuyor. Instagram kişilerin fotoğraflar, videolar ve çeşitli storyler paylaşmasına olanak tanır.

Instagramı Kim Kurdu?

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulması olan instagram dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Peki instagram uygulamasının yaratıcısı kim bu sorunun cevabını biliyor muyuz? Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından 2010 yılında kurulmuştur nasıl sonlarında ise ınstagram Facebook tarafından yüklü miktarda bir parayla satın alındı.

Algoritması Nasıl İşler?

Her geçen uygulamaya yenilik gelmesiyle insanlar tarafından daha çok ilgi gören instagramın algoristması en çok etkileşim alan ürünlere göre belirleniyor. Yani sizin beğendiğiniz bir fotoğrafa göre diğer fotoğraflar arasında sizinkine ne çok benzeyen ve en çok etkileşim alanları sizin karşınıza çıkartıyor. Ve ınstagram sadece sizin değil diğer kişilere de sizin paylaştığınız fotoğraflara göre etkileşim alanları yaratıyor ve bu sayede birden fazla insan birden fazla kez etkileşime giriyor ve bu sayede fotoğraflar ve videolar yaygınlaşıp çok fazla kişi tarafından görülebiliyor.

Instagram Algoritması Nasıl Sıralanıyor?

Instagramın algoritması aynı sizin önünüze çıkan etkileşimler gibi her kişiye özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin sizin beğendiğiniz bir fotoğraf sizi takip eden kişilerin önüne çıkabilir bunun nedeni sizi takip eden kişinin sizi takip ediyor ve sizin ilgilendiğiniz konularla ilgileniyor olmasıdır. Instagramın hikaye algoritması ise aynı gönderilerde olduğu gibi sizin etkileşimlerde bulunduğunuz hesaplara göre sıralanıyor ve size sunuluyor

Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram keşfet algoritması sizin daha önceden beğendiğiniz veya sizin takip ettiğiniz hesaplara göre size sunulmaktadır. Örneğin daha önceden takip ettiğiniz bir sayfanın gönderisini beğendiğinizde keşfetinizde de beğendiğiniz o gönderiye benzer gönderiler sizin için sıralanmaya başlayacaktır.

Keşfette sadece sizin beğendiğiniz gönderilere göre değil sizin takip ettiğiniz hesapların beğendiği gönderilere göre de sizin için bir keşfet hazırlanacaktır. Tabi sizin takip ettiğiniz kişilerden oluşan keşfet bölümü sizin beğendiklerinizden oluşanlara göre daha azdır. Bu nedenle görüp görmek istemediğiniz gönderileri kendi takip ettiklerinize ve beğendiğininiz gönderilere göre belirleyebilirsiniz.

Instagram Etkileşim Nasıl Artar?

  • Paylaşıcağınız gönderiler için kendine uygun bir saat belirleyin.
  • Paylaştığınız gönderiler için uygun etiketleri bulun ve gönderilerin altına bu etiketleri yazın.
  • Paylaştığınız gödnerileri yine bazı etiketler sayesinde hikayelerinizde paylaşarak daha fazla kişiye ulaşın.
  • Sizi takip eden kişilerle daha fazla konuşun ve önerilerini alın.
  • Paylaştığınız gönderilerin açıklama kısmında doğru uzunlukta ve doğru kurguda metinler kullanmaya özen gösterin.
  • Paylaştığın gönderilerin altına gelen yorumların hemen hemen hepsini yanıtlamaya çalışın.

Bu tür uygulamalar sizin ınstagram üzerindeki etkileşimini bir hayli arttıracaktır. Yazımızda ınstagramın kimler tarafından kurulduğunu ve daha sonrasında kimler tarafından satın alındığını anlattık. Instagram günümüzde yaptığı gelişimleri sayesinde daha da popülerleşmektedir bu nedenle birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Instagramın etkileşimini nasıl arttıracağınız konusunda size bazı fikirler vermek istedik.

Instagramın algoritmasını anlatarak bu algoritmaya nasıl yön verebilirsiniz algoritma için etkileşim ne kadar önemlidir bu gibi soruların yanıtların yanıtlarını çok rahatlıkla yazdığımız yazılarda adım adım bulabilirsiniz. Instagram kullanımının ve kullanımı sırasında karşınıza çıkacak gönderilerin nasıl ve neye göre belirlendiğini açıklayacı biçimde yazılarda bulabilirsiniz. Instagram kullanmanın kolaylıklarını yazılarımızda bulmanız mümkündür.