Instagram'da Takipçi Kaybetme Nedenleri

Instagram kullanan kullanıcılar, bir başka kullanıcı ile karşılıklı veya tek taraflı takip yaparak; içeriklerin neler olduğunu görme, paylaşımları inceleme ve haberdar olma olanaklarını yakalar. Takip edilen kişilerin yanı sıra, instagram kullanıcısının da belirli sayıda takipçisi olacaktır.

Bazı durumlarda, kullanıcının takipçilerinde sayı olarak azalmalar meydana gelebilir. Özellikle iş amaçlı ınstagram kullanımlarında takipçi sayısı çok önemli olduğu için; ınstagram’da takipçi kaybetme nedenleri nelerdir ve takipçi kaybedilmemesi için neler yapılabilir, konularının da sorgulanması gerekir.

Instagram'da Takipçi Kaybetme Nedenleri Nelerdir?

Instagram kullanıcıları, birden fazla nedenden dolayı takipçilerini kaybedebilir.

Bu nedenler:

  • Paylaşımı yapılan içeriklerin dikkat çekici olarak bulunmaması
  • Takipçi olan kişilere yönelik gurur ve onur kırıcı ithamlarda bulunulması
  • Hesabın çalınmış olmasından dolayı şikayet edilerek engellenmesi
  • Takipçi olan kullanıcıların hesaplarını kapatmış veya geçici bir süre için dondurmuş olması

Gibi nedenler, ınstagram takipçi sayısında azalmaları ortaya çıkacaktır.

Instagram'da Takipçi Kaybetme Sonuçları Nelerdir?

Instagram kullanıcıları, takipçi kaybettikleri zaman bazı sonuçlarla karşı karşıya kalacaklardır. İlk olarak, iş amaçlı olarak hesap kullanımı yapılabilir. Yani hesap üzerinden; ürün ve hizmet tanıtımları, bu alanlarda satışların yapılması veya reklamlar alınarak kazançların elde ediliyor olması mümkündür.

Kaybedilen takipçi sayısının fazla olması veya her geçen gün daha fazla takipçi kaybedilmesi durumunda; reklam alım sayısında azalmalar, satışlarda azalmalar ve olumsuz yorumların artmaya başlaması muhtemeldir. Doğal olarak, instagram hesaplarında ciddi oranda takipçi sayısı düşen kullanıcıların kısa süre içerisinde önlem almaları gerekecektir.

Instagram'da Takipçi Kaybetme Nedenleri Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Instagram kullanıcıların, sorunları azaltmak ve önlemek amacıyla takipçi kaybına yönelik önlemler almaları gerekecektir. İlk olarak, paylaşılan içeriklerin daha dikkat çekici nitelikte ve instagramda takipçi olarak yer alan kitleye hitap edecek düzeyde ayarlanmalıdır.

Bunun yanı sıra; sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılabilecek toplu hakaretlerden, suç unsuru da teşkil eden tavırlardan ve takipçilerin gözünde küçük düşülebilecek diğer tüm tavırlardan kaçınmak gerekecektir. Bu tür durumlara gereken özeni göstermek ve içerik kalitesini her zaman ön planda tutmak, özellikle toplu takipçi sayısı azalma sorunlarının önüne geçecektir.