Instagramda Hikayelere Mesaj Atma Neden Kapalı Olur?

Instagram’da hikaye paylaşma özelliği son derece yaygın kullanılıyor. Hatta pek çok insan gönderi paylaşmak yerine sadece hikaye alanını tercih ederek bu sosyal paylaşım platformundan yararlanıyor. Bu hikayeler zaman zaman öylesine geçilirken bazı durumlarda dikkat çekici olabiliyor.

Bu şekilde dikkat çeken hikayelere de Instagram kullanıcıları haliyle bir yanıt vermek ya da hikayeler hakkında bir şeyler sormak istiyor. Ayrıca hikayelere yanıt vermek tanışma ya da sohbet başlatma amaçlı da kullanılabiliyor. Ancak bazı durumlarda hikayelere yanıt verme kısmının kapalı olduğu da görülüyor.

Hikayelere Yanıt Vermek Neden Mümkün Değil?

Pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından bu durumun nedeni merak ediliyor. Aslında Instagram hikayelerine yanıt vermenin mümkün olmayışı sistemsel bir hatadan kaynaklı değil. Kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda paylaşmış oldukları hikayelere yanıt verilmesini engelleyebiliyor. Hikayelere yanıt verilmesini engelleme özelliğine de genelde daha az insanla muhatap olmak isteyen ya da amacı sadece gönderiyi sosyal medyada paylaşmak olanlar kullanıyor.

Hikayeye Yanıt Verme Özelliği Bir Kimseye Özel Kapatılabilir mi?

Instagram kullanıcıları hikayeye yanıt verme özelliğinin sadece şahıslarına yönelik kapatıldığını düşünüyor. Oysaki Instagram bünyesinde bu gibi bir özellik henüz mümkün değil. Hikayelere mesaj atma özelliğini kapatmak yönünden üç ayrı seçenek yer alıyor. Bunlardan ilki, hikayelere takip edilip edilmediğine bakılmaksızın herkesin yanıt vermesini engellemektir. En sık tercih edilen yöntem de budur. Bunun haricinde o hikayeyi paylaşan hesabın takip ettiği kimselerden başka hiç kimsenin hikayeye yanıt vermemesi için mesaj kısmını kapatmak da mümkündür. Son olarak herkesin hikayeye yanıt vermesi serbest de bırakılabilir. Özetle sadece tek bir hesaba özel hikayeye yanıt verme özelliğini kapatmak şu an için mümkün değildir.

Belirli Kimselerin Hikayeye Yanıt Vermesini Engellemek

Bazı durumlarda hikayeye mesaj atma özelliği sadece belirli kimselerle sınırlanabiliyor. Özellikle hesabı herkese açık olanlar ancak yine de sınırlı kişiyle iletişim kurmak isteyenler hikayelerine yanıt verme özelliğini sadece takip ettikleri kimselerle sınırlayabiliyor. Bu nedenle bu kimselerin takip etmediği kişiler her ne kadar hikayeleri görüntüleyebilse dahi bu hikayelere mesajla cevap vermeleri söz konusu olamıyor. Bu özellik pek çok zaman hikaye paylaşmadan önce aktif hale getiriliyor. Ancak bazı durumlarda hikayeyi paylaştıktan sonra da özelliği aktif hale getirmek mümkün olabiliyor.

Tüm Kullanıcıların Yanıt Vermesini Engellemek Mümkün

Bazı durumlarda sosyal medya kullanıcıları hikayelerine yanıt verilmesini tamamıyla da engelleyebiliyor. İşte bu durumda o kişinin hesapla takipleşip takipleşmediği önemli olmaksızın hiç kimse hikayelere yanıt veremiyor. Bu özelliğin sadece tek bir hikayeye özel olmadığını da unutmamak gerekiyor. Zira yanıt verme özelliği ya özellik yeniden kapatılana kadar tüm hikayeleri kapsıyor ya da tüm hikayelerde yanıt verme özelliğinin açık olması gerekiyor. Örneğin bir kimse beş ayrı hikayeyi hesabında paylaşmışsa bunların ikisine yanıt vermenin mümkün olması, geri kalan üçüne ise yanıt verme özelliğinin kapalı olması mümkün olamıyor. Ancak elbette bu ayarların hikaye paylaşıldıktan sonra o anda profilde aktif bulunan tüm hikayeler yönünden geçerli olmak üzere değiştirilebildiği ihmal edilmemeli.

Instagram Hikayelerde Farklı Gizlilik Yöntemleri de Var mı?

Elbette Instagram hikayeleri hakkında gizliliğe yönelik daha farklı tercihler de mümkün olabilir.

Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Hikayeyi sadece yakın arkadaşlara açma,
  • Belirli kimselerden hikayeyi gizleme,
  • Açık hesaplarda belirli kimseleri engelleyerek hikayeyi görmelerinin önüne geçme,
  • Hikayelerin etiketlenen kişiler tarafından doğrudan paylaşılmasını engelleme

İşte bu ve buna benzer yöntemler kullanılarak Instagram kullanıcıları mahremiyetlerini koruyabilirler.