Instagram Geçmişten Günümüze Gelen Yenilikleri

6 Ekim 2010 yılında ilk kez yayınlanan instagram günümüzde en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Facebook tarafından satın alınmadan önce instagramda 30 milyon hesap varken bu sayı günümüzde 1 milyarın üzerindedir. Yani günümüzde dünya nüfusunun neredeyse 8'de biri kadar instagram hesabı vardır. Facebook tarafından satın alınmadan öncesi de dahil instagram geçmişten günümüze gelen yenilikleri inceleyelim.

Instagram'ın Kuruluşu

Instagram, ilk defa San Francisco'da geliştirilmeye başladı. İlk ismi de Burbn'ydi. Kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından oluşturulan bir mobil check-in aplikasyonu olarak tasarlandı. Fakat tasarladıkları aplikasyonun Foursquare'e çok benzemesinden ötürü aplikasyonlarını fotoğraf paylaşımına odaklamak istediler. İsim olarak "instant camera" ve "telegram" kavramlarının birleşimi olarak yeniden adlandırdılar ve 'Instagram' adı oluşmuş oldu.

İlk Kullanımlar ve Facebook'a satılmadan Önceki Değişiklikler

İlk Instagram gönderisi, 16 Temmuz 2010'da kurucularından Mike Krieger tarafından paylaşılan bir liman fotoğrafıydı. 6 Ekim 2010 tarihinde, Instagram iOS uygulaması resmi olarak App Store üzerinden yayınlandı. Sadece 3 ay içinde 1 milyon kullanıcıya ulaştı. 3 Nisan 2012'de, Android telefonlarda aplikasyonun bir sürümü yayınlandı ve aynı gün içinde bir milyondan fazla indirildi. Nisan 2012 yılında Facebook'a 1 milyar dolara satıldı.

Facebook Satın Aldıktan Sonraki İlk Değişiklikler

Facebook tarafından satın alındığı yılın ağustos ayında Fotoğraf Haritası özelliği eklendi. Bu özellik sayesinde fotoğrafları harita üzerinde görebilmek etkinleştirildi. Ardından 2013 Şubat ayında web için zaman tüneli özelliği eklendi. Mayıs ayında fotoğraflara 'etiketleme' özelliği geldi. Bu özellik en aktif olarak kullanılan özelliklerden birisidir. Haziran ayında video paylaşımı da aktif hale getirildi. Bu videolar o dönem en fazla 15 saniyeydi. Ardından gönderilerin sponsorlu paylaşımı aktif hale geldi.

Bu da instagramın ticari amaçlı kullanımının yaygınlaşmasını sağladı. Kasım ayında "Instagram Direct" özelliği etkinleştirildi. Kısaca 'DM' denilen bu özellikle birlikte kullanıcılar birbirlerine mesaj ve gönderi atmaya başladı. Kasım 2014'te fotoğrafların açıklamaları için düzenleme özelliği kullanıma açıldı. Bu özellikten önce kullanıcılar fotoğrafı atarken yazdıkları açıklamaları değiştiremiyorlardı. Haziran 2015'te 'keşfet' özelliği aktif hale geldi. Aynı yılın Ekim ayında yine kullanımı çok yaygınlaşan 'boomerang' özelliği aktif edildi. Adını bir av aracı olan bumerangtan almaktadır.

Son 5 Yıl İçindeki Değişiklikler

Mayıs 2016'da Instagram'ın tasarımı ve logosu değiştirildi. Şu anki halini aldı. Ardından, canlı yayın özelliği de aktif hale geldi. Instagram Direct mesajlardan gönderilen videolar ve fotoğraflar için kaybolma özellikleri de eklendi. Tarihler Şubat 2017'yi gösterdiğinde çoklu video ve fotoğraf paylaşımı aktif hale getirildi. Artık tek gönderide birden fazla fotoğraf ve video paylaşılabilir hale geldi.

Mayıs ayında hikayeler için yüz filtreleri özelliği etkinleştirildi. Aynı ay, keşfet içerisinde 'Konum' ve 'Hashtag' özellikleri de etkinleştirildi. Haziran ayında arşivleme özelliği eklendi. Ağustosta canlı yayın özelliği iki kişinin kullanımına açıldı. Bu özellik de yine sosyal medya platformlarında devrim niteliğinde sayılabilecek yeniliklerden biridir. Önemli yeniliklerden olan IGTV ile artık 1 saatlik videolar yüklenip kalıcı hale getirilmesi aktif edildi.

Snapchat Uygulamasına Benzer 'Hikaye' Özelliğinin Aktifleştirilmesi

Ağustos 2016'da en çok kullanılan özelliklerinden biri olan "Hikayeler" özelliği aktif hale getirildi. Bu özellik aynı dönem çok yaygın olarak kullanılan 24 saat durabilen fotoğrafların yüklendiği Snapchat uygulamasında kullanılıyordu. Instagram CEO’su Kevin Systrom yaptığı bir röportajda 'instagram hikaye' özelliği ile ilgili Snapchat ekibi için “Doğru, tüm övgüyü onlar hak ediyor.'' diyerek aslında bu özelliğin Snapchat uygulamasından alındığını bir nevi kabul etmiştir.