Instagram Çekiliş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemlerde ınstagram üzerinden yapılan çekilişler oldukça fazla ilgi görüyor. Eğer bir ınstagram çekilişi düzenliyorsanız ve ilgi görmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur. Peki, ınstagram çekiliş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bir inceleyelim.

Öncelikle çekilişin amacını belirlemeniz gerekir. Amacı belirledikten sonra çekilişe koyacağınız ürünün ilgi çekici olmasına dikkat edin. Bu hususta takipçi kitlenizin arzu ettiği ve çok fazla talep edilen ürünleri tercih edin. Böylece çekilişe katılım artar. Çekilişlerin bazı koşulları vardır. Örneğin çekilişe katılmak için bazı hesapları takip etmeniz, yorum yapmanız gerekebilir.

Mümkün olduğunca katılım koşullarını basit bir hale getirin. Ciddi bir etkileşim görmek istiyorsanız koşulların arasına en az 1 arkadaşınızı etiketleyin kuralını koyabilirsiniz. Böylece kısa zamanda çekilişten büyük bir kitlenin haberi olur. Çekilişi çok uzun tutmak can sıkar. Bu yüzden uzun tutmamaya özen gösterin. Çekiliş süresini mümkün olduğu kadar kısa tutun.

Instagram Çekilişi Yaparken Adil Olun

Bir çekiliş yapıyorsanız mutlaka adil olmalı ve adil olduğunuzu takipçilere göstermelisiniz. Çekiliş sonucunu belirlerken bunu takipçilerinizin ile paylaşın. Kazananı belirlemek amacıyla kullanılan çok sayıda çekiliş yapma sitesi vardır. Bu çekiliş siteleri sayesinde kazanan kişiyi belirleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bu işlemleri yerine getirirken canlı yayın açarak bütün aşamaları çekilişe katılan kişiler ile paylaşmanız mümkün. Böylece hem adil davranmış olursunuz hem de torpil yaptı gibi hakaretlere katlanmazsınız.

Instagram Çekilişi Nasıl Yapılmalı?

Her çekilişin farklı bir amacı vardır. Bazıları takipçi kazanmak bazıları beğeni ve yorum almak bazıları ise blog içeriklere halkı yönlendirmek amacıyla çekiliş yapar. Bu amaçları yerine getirebilmek için çekilişin nasıl yapılması gerektiğini biliyor olmanız gerekir.

Çekiliş şu şekilde yapılır:

  • İlgi çekici bir ödül belirleyin.
  • Katılım koşullarını dile getirin.
  • Bu esnada çekiliş süresini de belirleyin.
  • Çekilişi anlaşılır bir şekilde tanıtın.
  • Çekiliş yaparken hashtag kullanın.
  • Ücretsiz bir çekiliş yapma programı kullanın.

Böylelikle çok kolay bir şekilde çekiliş yapabilir ve çekilişe olan katılımı büyük oranda arttırabilirsiniz. Çekiliş yapmak size büyük bir takipçi kitlesi kazandıracaktır.