İnstagram Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda canlı yayınların popülerliği artmaya başladı. Facebook ile başlayan canlı yayın süreci instagram üzerinden de yapılır. Canlı yayın yapmanın mümkün olmasıyla beraber kullanıcılar ve markalar canlı yayınlara yönlenmeye başlıyorlar.

Bununla beraber instagram canlı yayın nasıl yapılır? Sorusu da akla gelmeye başlıyor. Canlı yayın yapmanın kolaylaşmasıyla farklı pazarlama ve reklam çalışmaları da hız kazanmaya başlamıştır. Canlı yayın nasıl açılacağı konusunu adım adım takip etmeniz gerekir.

İnstagram Güncelleme ve Hesaba Giriş Yapma

İlk baş Instagram'ın güncel versiyonunu kullanmamız gerekir. Güncellemeleri manuel olarak yapıyorsanız uygulama mağazası üzerinden en güncel versiyonuna güncelleme yapın. Uygulama güncelse bu adımı atlayabilirsiniz.

Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra hikaye paylaşımı yapılan ekrana gelmelisiniz. Hikaye paylaşımı yapılan yeri bilmiyorsanız sol üst tarafta bulunan kamera ikonuna tıklamalısınız. Böylece hikaye paylaşım ekranı açılacaktır.

Canlı Yayını Başlatma

Hikaye paylaşım ekranına geçtiğinizde hemen ekranın alt tarafına doğru farklı seçenekler yer alır.

Bu seçenekler şu şekildedir;

  • Canlı,
  • Normal,
  • Boomerang.

Şeklindedir. Canlı yayın açmanız için canlı seçeneğine tıklamanız gerekir. Canlı yayın ekranına geçtikten sonra ekranın alt bölümünde canlı yayını başlat butonunu göreceksiniz. Ekranın üst bölümünde bulunan zil ikonunu yayın başlamadan önce aktif etmelisiniz. Bu ikon ile beraber canlı yayına başladığınızda takipçilerinize bildirim gönderilecektir.

Takipçileriniz kendilerine gelen bildirim ile canlı yayınınıza katılabileceklerdir. Bildirim ayarlarını açıp, ardından canlı yayına başla dedikten sonra artık canlı yayındasınız. Ekran üzerinde kullanıcıların yaptıkları yayınları takip edebilirsiniz. Takipçileriniz size sorular sorabilir. Takipçilerinizin soru ve görüşlerini okuyabilirsiniz.

Canlı Yayını Kaydetme

Yeni gelen güncelleme ile instagram canlı yayınları kaydedilebilir. 24 saat daha bu yayının profilinizde görünümünü sağlayabilirsiniz. Canlı yayın bittikten sonra karşınıza bir ekran gelecek. Bu ekranda canlı yayının kaydedilerek, 24 saat boyunca yayında kalıp kalmaması konusunda size soru yöneltilecek. İsteğinize bağlı olarak, yayın bittikten sonra silebilir veya 24 saat daha bu yayının gözükmesini sağlayabilirsiniz. 24 saatlik süre boyunca yayını göstermeye devam etmeniz, takipçileriniz için daha avantajlı olacaktır. Çünkü takipçileriniz istedikleri zaman diliminde canlı yayını izleme şansına sahip olurlar.